1. پایون پلیمر
 2. »
 3. مستربچ افزودنی

مستربچ ماده‌ای است که در زمان تولید محصولات پلاستیکی به آن‌ها اضافه می‌شود. مستربچ‌ها در حالت کلی به سه دسته مستربچ افزودنی،  رنگی و  پرکننده (فیلر) تقسیم می‌شوند. هر یک از این دسته‌ها هدف خاصی را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال مستربچ افزودنی با هدف بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی محصولات تولیدی به کار می‌رود.

مستربچ افزودنی چیست؟

مستربچ افزودنی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع مستربچ‌هاست. افزودن این نوع ماده اولیه به محصولات پلاستیکی موجب افزایش خواص فیزیکی و شیمیایی آنها می‌شود. از آنجا که تعداد خواص فیزیکی و شیمیایی که باید تقویت شود بسیار زیاد است در نتیجه مستربچ‌های افزودنی نیز انواع مختلفی دارد. تامین‌کنندگان زیادی هستند که اقدام به فروش مستربچ افزودنی می‌کنند پس قطعا برای خرید آن مشکلی نخواهید داشت. در ادامه به معرفی برخی از انواع مستربچ‌ها می‌پردازیم.

خرید مستربچ افزودنی از نوع شفاف‌کننده

شفافیت در برخی از محصولات پلیمری از اهمیت زیادی برخوردار است. این در حالی است که برخی از مواد پلیمری دارای ساختار مولکولی منظمی نیستند. در نتیجه شفافیت بالایی ندارند. با خرید مستربچ افزودنی از نوع شفاف‌کننده و اضافه کردن آن به این نوع از مواد اولیه پلیمری می‌توان میزان کریستالی بودن آنها را افزایش داد. لازم به ذکر است این نوع مستربچ در صنایع مختلفی کاربرد دارد.

خرید مستربچ افزودنی از نوع لیزکننده

گاهی اوقات مواد اولیه به بدنه دستگاه‌های خط تولید می‌چسبد و سرعت عملکرد آنها را کاهش می دهد. این مورد یک چالش مهم در تولید محصولات پلیمری است که اصلا خوشایند نیست. چون کاهش سرعت عملکرد خط تولید موجب کاهش رسیدن به سوددهی تولیدکننده خواهد شد.

این مشکل را می‌توان با استفاده از خرید مستربچ افزودنی از نوع لیزکننده حل کرد. با افزودن این ماده به مواد اولیه پلیمری می‌توان از میزان چسبندگی آنها جلوگیری کرد. این در حالی است که در کیفیت محصولات تولیدشده نهایی نیز خللی ایجاد نمی‌شود.

خرید مستربچ افزودنی از نوع شفاف‌کننده نوری

مستربچ شفاف‌کننده نوری که با عنوان اپتیکال برایتنر نیز شناخته می‌شود وظیفه ایجاد شفافیت و جلوه درخشان در محصول را بر عهده دارد. این ماده حالت مات و کدر بودن محصول را برطرف می‌کند و شکل ظاهری آن را بهبود می‌بخشد. از طرفی موجب می‌شود محصول نهایی طیف خاصی از نورها را جذب ‌کند و با ایجاد تغییراتی بر آن، نور را در طیف سفیدرنگ عبور دهد.

خرید مستربچ افزودنی از نوع آنتی استاتیک

یکی از مهم‌ترین محصولات پلاستیکی که با مواد پلیمری تولید می‌شود نایلون است. این محصول در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود و در صنایع متفاوتی به کار می‌رود. یکی از مشکلاتی که در مورد این محصول وجود دارد مسئله جمع شدن گرد و غبار و الکتریسیته ساکن روی نایلون تا قبل از رسیدن به دست مشتری است. با خرید مستربچ افزودنی از نوع آنتی استاتیک و به کارگیری آن در تولید نایلون‌های بسته‌بندی می‌توان این مشکل را حل کرد.

خرید مستربچ افزودنی از نوع آنتی یووی

همان طور که می‌دانید اشعه ماورابنفش خورشید موجب آسیب رساندن به بافت مواد پلاستیکی می‌شود. این مسئله، زمانی جدی‌تر می‌شود که ماده پلاستیکی مدام در معرض نور خورشید قرار بگیرد. مثلا پوشش گلخانه‌ها یک پوشش نایلونی است که جنس آن از پلاستیک است و همواره در معرض نور خورشید قرار دارد. حال با خرید مستربچ افزودنی ار نوع آنتی یووی و استفاده از آن در تولید نایلون پوشش گلخانه‌ها می‌توان تا حد زیادی مانع از آسیب رساندن اشعه ماورابنفش خورشید به نایلون شد. این اتفاق حتی از محصولات داخل گلخانه نیز محافظت می‌کند.

خرید مستربچ افزودنی از نوع ضد شبنم

مستربچ ضد شبنم یا آنتی فاگ نوع دیگری از مستربچ است که از ایجاد شبنم یا قطرات آب روی سطحی مانند نایلن گلخانه که به دلیل اختلاف دما در داخل و خارج از آن به وجود می‌آید جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب نور خورشید به راحتی می‌تواند از نایلون عبور کند و سرعت رشد محصولات داخل گلخانه را افزایش دهد.

مزایای استفاده از مستربچ افزودنی

مزایای مستربچ افزودنی

مزایای استفاده از مستربچ‌های افزودنی به شرح زیر است:

 1.  جابجایی راحت به علت شکل گرانولی
 2.  حل شدن مشکل تغییر غلظت افزودنی و یکنواخت شدن رنگ در زمان تولید محصول پلیمری
 3. جلوگیری از پخش پیگمنت‎ها در هوا و همچنین جلوگیری از به خطر انداختن ایمنی و سلامت کارکنان
 4. پخش شدگی درست و یکنواخت رنگ‌ها
 5. افزایش تکرار پذیری فرآیند
 6. بهبود فرآیند ذوب به دلیل سازگاری عامل اتصال دهنده مستربچ با پلیمر
 7. ثابت کردن بهتر و بیشتر خواص رنگ‌ها
 8. افزایش شفافیت محصولات رنگی و کاهش کدر
 9. حذف هزینه‌های پاک سازی و تمیز کاری

میزان مصرف مستربچ افزودنی

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که میزان مصرف مستربچ افزودنی چقدر است؟ پاسخ به این سوال ساده است.
میزان استفاده از مستربچ افزودنی را بر اساس غلظت افزودنی‌های درون پایه ترموپلاستیک و کاربرد نهایی توسط تولیدکننده به تولیدکنندگان اعلام می‌کنند ولی این مقدار می‌تواند بر اساس نیاز مشتری متغیر باشد.
از مهمترین پارامترهایی که می‌توان درکنار کیفیت مستربچ افزودنی به آن پرداخت، مبحث اقتصادی و مقرون به صرفه بودن آن است. هر تولید کننده‌ای می تواند با انتخاب پایه مناسب از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصول خود، طرح اختلاط ویژه و استفاده از تجهیزات فرایندی مناسب را انتخاب کرده و مصرف کننده را در جهت ایجاد ارزش افزوده مناسب همراهی نماید.
برخی از مستربچ‌های افزودنی قیمتی بیشتر از مواد اولیه دارند و بیشتر تولیدکنندگان ممکن است در نگاه اول به دلایل اقتصادی علاقه ای به استفاده از این مستربچ‌های افزودنی نشان ندهند اما این درحالیست که افزایش بیش از حد برخی از این محصولات تا حد زیادی می‌تواند هزینه‌های تولید، استهلاک تجهیزات و کیفیت نهایی محصول را حتی از قیمت مستربچ افزودنی بیشتر کند.

خرید مستربچ افزودنی

خرید مستربچ افزودنی برای تولیدکنندگانی که در زمینه تولید محصولات پلاستیکی فعالیت می‌کنند بسیار مهم است. این دسته از تولیدکنندگان باید با توجه به انتظاری که از مستربچ دارند نسبت به تهیه آن اقدام کنند. از آنجا که قیمت مستربچ افزودنی بسیار متغیر است باید در زمان خرید از چند شرکت استعلام قیمت گرفته شود تا محصول با بهترین قیمت خریداری گردد. برخی از تامین‌کنندگان برای فروش مستربچ افزودنی شرایط فروش متفاوتی را تعیین می‌کنند. لذا بهتر است این شرایط بررسی شود و خرید از تامین‌کننده با بهترین شرایط فروش ممکن صورت گیرد.

قیمت مستربچ افزودنی

مستربچ یک نوع ماده اولیه است که برای تولید محصولات پلاستیکی در ترکیب با مواد پلیمری به کار می‌رود. این ماده انواع مختلفی دارد. یکی از مهم‌ترین انواع آن مستربچ افزودنی است. ما در این مطلب در مورد خرید مستربچ افزودنی، فروش و قیمت آن صحبت کردیم تا در این مسیر راهنمای شما تولیدکننده محترم باشیم.

برای خرید و استعلام قیمت مستربچ افزودنی، می‌توانید با شماره‌های 56572878 021 و 56572879 021 تماس بگیرید.

سوالات متداول

مستربچ افزودنی چیست؟

مستربچ افزودنی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع مستربچ‌هاست. افزودن این نوع ماده اولیه به محصولات پلاستیکی موجب افزایش خواص فیزیکی و شیمیایی آنها می‌شود.

قیمت مستربچ افزودنی چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت مستربچ افزودنی بسیار متغیر است باید در زمان خرید از چند شرکت استعلام قیمت گرفته شود تا محصول با بهترین قیمت خریداری گردد.

فهرست